Korzyści z prowadzenia dobrej komunikacji interpersonalnej

Korzyści z prowadzenia dobrej komunikacji interpersonalnej

14 stycznia 2016 ‐ Damian Ostrowski ‐ Kategoria: Rynek finansowy

0

Kiedy nie umiemy rozmawiać

Wiele osób narzeka, że ma problemy z komunikowaniem się z innymi. Narzekamy, że nie wiemy jak rozmawiać i jak się kontaktować. Fakt, komunikacja interpersonalna może być bardzo trudna. Może przysporzyć nam wiele kłopotów. Z drugiej jednak strony nie wolno w tej materii przesadzać. Każdy z nas ma potencjał aby być lepszym interlokutorem. Każdy z nas może się nauczyć tego jak być znakomitym rozmówcą.

Podstawy

Nasza komunikacja interpersonalna może być dużo lepszej jakości jeśli rzucimy na podstawy. Po pierwsze, język ciała. Wbrew pozorom to właśnie drogą niewerbalną komunikujemy bardzo dużo. Nasza postawa, wyraz twarzy, pozycja – te wszystkie elementy wpływają na nasze rozmówcę. Dlatego nie możemy o nich zapominać – dlatego musimy je traktować śmiertelnie poważnie i nauczyć się jak odpowiednio się nimi posługiwać. Po drugie, werbalizacja. Bez niej nie byłoby komunikacji, ale trzeba pamiętać jak to robić, gdzie i z kim. Wiele osób popełnia błędy właśnie na tym polu. Nie wiedzą jak rozmawiać z innymi i jak się z nimi komunikować. Mają trudności z zapoznawaniem się. A wszystko bierze się stąd, że nie wykształcili w sobie odpowiednich kompetencji. Te kompetencje jednak można nabyć. Wystarczy trochę treningu.

Miej więcej znajomych

potrzeba komunikacji interpersonalnejJeśli opanujemy te podstawy to możemy liczyć na to, że nasze życie towarzyskie ulegnie diametralnej zmianie. Dlaczego? Ano, dlatego, że będziemy umieli się komunikować. Będziemy wiedzieli jak rozmawiać z innymi i jak sprawić aby te osoby nas polubiły. Nie wolno o tym zapominać. Wręcz przeciwnie, należy to cały czas podkreślać. Praktyczne zalety posiadania duże liczby znajomych są oczywiste i rozliczne. Znajomi to komfort psychiczny, poczucie przynależności, ale również radość płynąca z posiadania kogoś kto dzieli z nami emocje, wydarzenia etc. Komunikacja interpersonalna to droga to tej radości, która może również przekładać się na kwestie stricte praktyczne jak choćby znalezienie pracy. Dlatego w komunikację warto inwestować. Jest to najlepsza inwestycja jaką możemy poczynić.

Odpowiedz