Pytania do prawnika

Pytania do prawnika

1 kwietnia 2016 ‐ Oskar Jaworski ‐ Kategoria: Prawo

0

Nie unikniemy w codziennym życiu kontaktu z prawem. Wiele sytuacji nas zaskakuje, gdyż społeczna świadomość prawna jest stosunkowo niska. Jak to zmienić? Jak zacząć działać na korzyść obywatela? Przybliżanie zagadnień prawnych należałoby zacząć już w okresie uczęszczania młodzieży do szkoły. To wówczas zaczyna się wchodzenie w sposób naturalny w życie społeczne regulowane przepisami prawami i ich znajomość okazuje się niezbędna, jak chociażby podczas korzystania z komunikacji miejskiej, czy podczas uczestniczenia w ruchu drogowym.

Gdzie można uzyskać pomoc prawną

Konieczność przybliżenia pojęć prawnych a także interpretacja przepisów oraz wyjaśnianie, gdzie można uzyskać pomoc prawną w określonych sytuacjach jest wiedzą i umiejętnością niezbędną w dorosłym życiu. Warto wziąć to pod uwagę formułując program nauczania społecznego w średnich szkołach. Może wystarczy po prostu zapraszać prawników na godziny wychowawcze i odpowiadać na pytania i wątpliwości młodzieży? Porady prawne powinny być ogólnie dostępne. Właściwie wszystkie akty normatywne są obecnie publikowane w internecie.

radca-prawny-w-kancelarii-prawnej

Niemniej próba zrozumienia języka prawniczego jest umiejętnością dostępną fachowcom. Stąd ogromna popularność instytucji i portali udzielających bezpłatnych porad prawnych. Pytamy prawnika o sprawy związane z prawem pracy, rodzinnym czy podatkowym. To codzienność. Wiele osób, chciałoby domagać się swoich praw na drodze sądowej, jednak rezygnuje z tego z uwagi na zawiłość sprawy i brak jej zrozumienia a także ograniczoność wiedzy na temat przepisów prawa. Często też na pomoc prawną ich nie stać.

Wynajęcie prawnika, adwokata czy radcy prawnego jest kosztowne. Szczególnie w sytuacji gdy rozprawa rozciąga się w czasie. Sądy pękają w szwach, czas i liczba rozpraw nigdy nie jest do przewidzenia. Wynagrodzenie prawnika jest kwestią umowną, ustalaną każdorazowo między adwokatem a klientem. Im bardziej skuteczny prawnik, tym bardziej – wiadomo – jego wynagrodzenie jest wyższe. W sprawach typowych z pytaniem do prawnika można się zwrócić korzystając z portali internetowych lub dedykowanych stron internetowych konkretnych kancelarii np: http://www.kkeller.pl

Odpowiedz