Jak sprawdzać czy firmy działają uczciwie

Jak sprawdzać czy firmy działają uczciwie

22 lutego 2014 ‐ Marcin Kowalczyk ‐ Kategoria: Biznes

0

Wiele firm jest zakładanych z myślą, aby oszukiwać urzędy podatkowe, innych ludzi czy wręcz całe państwa. Takie są niestety intencje niektórych „biznesmenów”, którzy chcą wykorzystać luki w przepisach, niejasną ich interpretację, czy wręcz nieznajomość prawa. A czasami wręcz jawnie oszukują i liczą, że nikt nie dojrzy ich niecnych zamiarów. Niestety jest to coraz częściej spotykany proceder, który doprowadza do mniejszych wpływów do budżetu państwa, czy sprawia, że ludzie tracą oszczędności swojego życia.

stockvault-lock125018

Zabezpieczenie przed oszustami

Ale zarówno wspomniane osoby fizyczne, a przede wszystkim skarby państwa, starają się jak najbardziej zabezpieczyć przed takimi oszustami i w ten sposób nie tracić należnych im pieniędzy. Dlatego powoływane są specjalne służby i organy, których zadaniem jest sprawdzać, kontrolować, czy wszelkie transakcje dokonywane pomiędzy jakimiś podmiotami gospodarczymi są zgodne z prawem, czy nie są zaniżane lub zawyżane kwoty przy poszczególnych transakcjach itd. Jednym z przykładów, jakie można tu podać, jest przepis, mówiący, że każda firma, która posiada swoją filię poza granicami państwa i przeprowadza pomiędzy nimi najprzeróżniejsze transakcje, musi je dokumentować. Taka dokumentacja cen transferowych, bo tak właśnie nazywa się to gromadzenie szczegółów operacji, jest bardzo dokładnie kontrolowana przez Urzędy Skarbowe, gdyż często zdarza się, że firmy tak manipulują cenami podczas handlu, że traci na tym budżet państwa. Po prostu sztucznie obniża się zyski w krajach, gdzie stawki podatkowe są wysokie, a obniża zyski tam, gdzie nie musi się płacić wysokiego podatku.

Dokumentacja cen transferowych, musi zawierać więc dokładne określenie wielu szczegółów transakcji i powinno być sporządzona zgodnie z obowiązującymi zasadami prawnymi. Musi ona być przechowywana przez jakiś czas, aby urzędy dokonujące kontroli, miały do niej wgląd nawet kilka lat wstecz. Dokumentacja cent transferowych, to oczywiście tylko jeden z przykładów troski państwa o swoje wpływy budżetowe. Jest ich znacznie więcej i zresztą stale ich przybywa.

Odpowiedz