Prognozowanie raportu finansowego

Prognozowanie raportu finansowego

23 stycznia 2014 ‐ Michał Król ‐ Kategoria: Biznes

0

Jak się wzbogacić prowadząc już firmę? Bardzo często mając już swoje przedsiębiorstwo popadamy w rutynę. Nie skupiamy się na rozwoju firmy, być może zapominamy o tym i trwamy w nostalgicznym przekonaniu, że to, co robimy jest przecież dobre. Trzeba się otwierać nie tylko na nowe sytuacje, ale i kontakty.

Organizowanych jest wiele przetargów na inwestycje oraz dostępne są wszelkiego rodzaju dotacje, dzięki którym nasza firma może nabrać nowego sensu istnienia. Wiadomo, czasami dobre jest to, co mamy, ale jeśli miałoby przynieść to zysk? Prognoza sprawozdania finansowego pozwoli nam na określenie wartości naszej firmy i zadecydowanie, czy możemy rozpocząć jakąś nową działalność lub też rozbudować swoją. Bardzo często dzięki zdiagnozowaniu przyszłości możemy zadecydować o nowym nurcie, a co za tym idzie uratowaniu naszego biznesu i wtoczeniu go na nowe tory.

Dokąd prowadzą nas analizy działań

Zdarza się również tak, że dzięki takim wyliczeniom rozbudowujemy naszą firmę. W przypadku ubiegania się o kredyt, czy dotację niektóre instytucje wręcz wymagają prognozy na przyszłe lata. Przygotowując ja pamiętajmy nie tylko o tym, aby uwzględnić nasze przychody i ich prognozę, która z kolei nie może za bardzo wybiegać ponad normę, ale też wydatki i straty. Rzeczywiste określenie wartości firmy i jej możliwości pozwoli na lepsze zrozumienie własnego biznesu, oraz na realne postawienie sobie celów, które będziemy w stanie osiągnąć w niedalekiej przyszłości.

Co jest ważne w prognozach?

Napisanie takiej prognozy nie było nigdy łatwiejsze, istnieją bowiem programy, które prowadzą użytkownika krok po kroku, proste nawet dla laika. Oprócz samych liczb musimy wpisać we wniosku założenia, według których nasz biznes ma działać, oraz na których działał do tej pory. Są one bardzo różne, ale dotyczą rozwoju nie tylko firmy, ale i pracowników. Bardzo doceniane są firmy, które dbają nie tylko o siebie i najwyższą kadrę, ale też o tych pracowników z krótkim stażem pracy, czy niższymi stanowiskami. Wszystko to jest ważne, gdy staramy się uzyskać jakiekolwiek pieniądze od instytucji rządowych lub pozarządowych.

Odpowiedz