Metody przeprowadzania wycen spółek

Metody przeprowadzania wycen spółek

4 lutego 2014 ‐ Michał Król ‐ Kategoria: Biznes

0

Mówi się, że każdy towar jest warty tyle, ile kupujący jest w stanie za niego zapłacić. Jeżeli jednak mamy do czynienia z towarem, który jeszcze nie znajduje się na rynku, sprawa nie jest już taka prosta. Takim specyficznym towarem są przedsiębiorstwa.

Wycena firmy jest przydatna w wielu sytuacjach, jednak głównie wtedy, gdy dochodzi do sprzedaży firmy, lub też zostaje ona podzielona przez udziałowców, albo firma stara się o pozyskanie inwestora. Zlecenie zadania stworzenia raportu musi być powierzone osobie rzetelnej, gdyż tylko wiarygodny raport się liczy. Rzetelne sporządzenie sprawozdania pomaga w osiągnięciu lepszych warunków transakcji. Podczas negocjacji posiadanie takiego raportu pozwala nam na oparcie się na faktach, a nie na odczuciach czy też intuicji.

Na czym opierać wycenę?

Nie możemy się również opierać na emocjach, ale na tym, co możemy potwierdzić dokumentami. Dzięki raportom takim jak ten można uniknąć sytuacji, gdy właściciel wyobraża sobie, że jego firma ma o wiele większe znaczenie, czy też jest warta o wiele więcej. Czasami również to wyobrażenie jest o wiele za niskie, w takich sytuacjach również sytuację ratuje raport eksperta na temat wartości firmy. Należy zadbać o to, aby transakcje były przeprowadzane na obiektywnych warunkach. W niektórych sytuacjach wyceny wymaga się od firmy.

Jest tak na przykład w momencie prywatyzacji, przekształcenia prawnych form działania podmiotów gospodarczych, fuzje, przejęcia, oraz podziały spółek. Zdarza się również, że wyceną posługują się przedsiębiorcy, którzy chcę otrzymać pożyczkę na swoją firmę. Okazują wtedy raport z wyceną, tak samo jak w przypadku, gdy przedsiębiorstwo, lub tylko jego część staje się zabezpieczeniem udzielonego finansowania. Najpopularniejsze metody wyceny spółek to metoda majątkowa, dochodowa i porównawcza.

Odpowiedz